Behandler innhold .. vennligst vent..

OldNick
17:34
12.06.2024
#31906

Jonas og broilerne han har mned seg danser etter LO's pipe.

Nå truer cruisenæringen med å seile utenom Nord-Norge.


Regjeringen raner reiselivet i nord

Forslaget om norske lønns- og arbeidsvilkår på skip i norske farvann er en katastrofe, hevder Sirin Figenschou Høyen (H)


Sirin Figenschou Høyen, varaordfører i Nordkapp og styremedlem i Høyres næringsforum, Kronikk i FA.no
12.06.2024

Regjeringen raner en kvart mrd. kroner fra næringslivet i Nordkapp hvis den får vedtatt sin nye lov om lønns- og arbeidsvilkår på skip i norske farvann. Med våre knappe 3 000 innbyggere vil dette være katastrofalt, og det gjelder ikke bare vår lille kommune. Allerede ser havner i Nord-Norge konsekvensene av lovforslaget – bookinger fra cruisenæringen for 2026 uteblir.

Bare muligheten for en slik lov gjør at cruisebåtene nå planlegger å droppe Nord-Norge for å ha færre døgn i norsk farvann.

Årlig genereres cirka 250 mill. kroner direkte fra cruisenæringens besøk gjennom havneavgifter, salg av reiselivsprodukter, varehandel og suvenirer i Nordkapp kommune. Cirka 130 000 av de årlige besøkende på Nordkapp kommer fra cruise, og utgjør cirka 50% av antallet besøkende.

Nå har regjeringen satt disse millionene i spill.

I dag, 12.06.2024, går høringsfristen ut for regjeringens «Forslag til lov om norske lønns- og arbeidsvilkår på skip i norske farvann og på norsk sokkel». Høringen har vært godt omtalt i medier, der den store bekymringen er lovforslagets konsekvens for cruisenæringen.

mer på link
OldNick
12:48
17.06.2024
#31935

De rød-grønne har blitt enige med "kommunistene i SV" om revidert statsbudsjett.


Blei einige på overtid – SV får gjennomslag for meir barnetrygd

Auka barnetrygd, fleire studentbustadar og meir bruk av oljepengar er noko av kamelane regjeringa har måtte svelge i årets nasjonalbudsjett


Hedda Kurseth, NRK.no
17.06.2024

Regjeringa vil no auke barnetrygda for dei eldste borna. Det var eit av forhandlingskorta til Sosialistisk Venstreparti (SV) i nattas forhandlingar med regjeringspartia.

AP-SP-regjeringa er heilt avhengig av SV for å sikre fleirtal.

Derfor blei dei mellom anna einige om å sette av 800 millionar kroner til auka barnetrygd i 2024.

Vi gir barnefamiliane med eldre born betre råd, og får endeleg tetta gapet på barnetrygda, seier SVs finanspolitiske talsperson Kari Elisabeth Kaski (SV).

Nye studentbustadar og utvida bustøtte

Bustadpolitikken har vore viktig for SV i årets forhandlingar.

Dei har sikra at Husleielovutvalet sitt forslag blir sendt på høyring,

Regjeringa og SV har blitt einige om å bygge 185 nye studentbustadar i Stavanger og gjere endringar om for enklare bustøtte hos Nav og Husbanken.

Dei set også opp låneramma til Husbanken til 3 mrd. norske kroner. Då kan endå fleire få hjelp frå staten til å kjøpe seg ein bustad.

Dei tre partia vil også fremme eit forslag om å utvide tannhelsetilbodet slik at personar i alderen 25 og 26 år frå rett til behandling i den offentleg tannhelsetenesta på lik linje med unge vaksne opp til 25 år.

Bruker 1.2 mrd. kroner ekstra frå oljefondet

Dette er berre litt av det regjeringa og SV har komme fram til. Dei har auka bruken av oljepengar med 1.2 mrd. kroner.

Tuva Moflag (AP), leiaren for finanskomiteen på Stortinget, la fram endringane i budsjettet på ein pressekonferansen frå vandrehallen på Stortinget.

Då understreka ho at summen av oljepengar har auka, men at det er innafor rimelege grenser.

Eg er glad for at vi har fått på plass ein einigheit med SV som er innafor rammene av eit trygt og ansvarleg økonomisk budsjett.

Moflag seier dei ikkje endrar på uttaksreglane i oljefondet. Meir bruk av oljepengar er ikkje Høgre nøgd med.

Trass i at regjeringa og SV har gjort revidert nasjonalbudsjett om til eit heilt nytt statsbudsjett, er det ingen forslag som gir Noreg meir å leve at etter olja.

Det seier Tina Bru, høgres nestleiar og finanspolitiske talsperson.

Oljepengebruken aukar og skattane er framleis på rekordhøgt nivå. Dette er ikkje budsjettet for framtida.

Pakke til mot vald i nære relasjonar

Men med meir pengar frå oljefondet kan regjeringa bruke meir mildar på tiltak mot vald i nære relasjonar.

Dei vil mellom anna bruke meir pengar på følgande:

- Styrke arbeidet med omvendt valdsalarm.
- Fast tilskot til Vold- og overgrepslinja.
- Auka tilskot til Alternativ til vald (ATV).
- Auka tilskot til Selvhjelp for invandrere og flyktningar (SEIF).
- Meir pengar til Krisesentersekreteriatat.

Dette er ein del av ei pakke mot vald i nære relasjonar.

Vil omstille Noreg vekk frå olja

Ein av dei større sigarane til SV har vore 35 mrd. kroner til satsing på flytande havvind. Før forhandlingane kom i mål natt til måndag var SV tydelege på at klima var viktig for dei.

I tillegg til auka satsing på havvind vil nasjonalbudsjettet bruke meir pengar på miljøtiltak.

Mellom anna vil dei innføre 50% studentrabatt på enkeltbillettar og periodebillettar på tog, og samstundes halvere togprisen for born.

Og det får studentane til å juble:

Det vil ha innverknad på lommeboka vår. PArtia viser at dei prioriterer like moglegehiter for utdanning ved å sikre betre studentøkonomi, seier Oline Sæther, leiaren for Norsk Studentorganisajson (NSO).

Dei vil også gi meir pengar til frivillige miljøorganisasjonar, og dope tilskotet til kommunar for å betre tilgangen til strandsona, og gi meir pengar til utsleppsfrie hurtigbåtar.
OldNick
19:34
04.07.2024
#32024

Spionsiktet nordmann sendte meldinger til Nettavisens Kina-spaltist

Historiker mener norske politikere har vært altfor naive, og tror det er flere spioner i Norge


Anders L. Fosse, Nettavisen.no
03.07.2024

Mandag ble en nordmann i 30-årene pågrepet og siktet for forsøk på spionasje til fordel for Kina.

Han har vært aktiv på Facebook, og sendt meg mange meldinger der, sier Torbjørn Færøvik til Nettavisen onsdag.

Færøvik har skrevet 12 bøker om Kina og India, i tillegg til å ha skrevet flere Kina-kritiske kommentarer som spaltist for Nettavisen. Forfatteren ble svært overrasket da han fikk høre hvem politiet hadde pågrepet på Gardermoen mandag.

Den nå spionsiktede nordmannen kontaktet Færøvik for noen måneder siden, og spurte om forfatteren ville skrive en artikkel om Kina for et Ap-partilag.

Så jeg skrev en kritisk artikkel, som jeg pleier å gjøre, og han takket for det. Han var helt normal og vennlig. I ettertid har han også kontaktet meg ved et par anledninger på Facebook, for å spørre om et eller annet når det gjelder Kina. Jeg har aldri tenkt over aktiviteten hans som mistenkelig. Jeg får jo forespørsler om Kina hele tiden, sier Færøvik.

Den nå spionsiktede nordmannen sa til forfatteren at Kina-interessen hans ble vekket etter et to timer langt foredrag Færøvik holdt ved en skole mannen i 30-årene gikk på.

Hvis det er sånn at han er en spion, så illustrerer det at Kina arbeider på veldig mange nivåer. I dette tilfellet har de i så fall ønsket å få innpass i det norske politiske miljøet, gjennom det største regjeringspartiet.

Endret 19:35 04.07.2024 av OldNick
OldNick
14:14
11.07.2024
#32095

Nordmenn (eller innbyggere i Norge, ikke alle er nodmenn, dessverre) har stadifg mindre tillit til den rød-grønne regjeringen.

Samme opplevelse man har av deltakere på ST som skriver om politikk i Norge.

Og det gjenspeiler seg selvsagt (og heldigvis) i politiske meningsmålinger som tas opp månedlig.


Nordmenns tillit til regjeringen stuper

Nordmenns tillit til regjeringen har falt med -16 %-poeng fra 2021 til 2023, den største nedgangen av de 18 OECD-landene med tilgjengelige data


FA.no/NTB
11.07.2024

I 2023 svarte 48% av nordmenn at de hadde høy eller moderat høy tillit til regjeringen. Det er godt over gjennomsnittet for OECD-landene, som er 39%.

Fallet er likevel det største av landene som deltok i undersøkelsen. Andelen var 64% i 2021.

Undersøkelsen ble gjennomført for andre gang i 2023 etter at den ble initiert av organisasjonen for økonomisk samarbeid og utvikling (OECD) i 2021.

Nordmenn rapporterer at de har høyest tillit til politiet og rettsvesenet. Mediene og politiske partier har den laveste tilliten av de offentlige institusjonene i Norge, men de ligger fortsatt over gjennomsnittet for OECD.
gorwell
18:53
11.07.2024
#31246

Her gjelder det å få igang WW3 likevel. For ellers kommer den globale borgerkrigen som vil ende med velkjente fjes hengende fra nærmeste lyktestolpe?

Samme hvordan det går i presidentvalget i USA, det er der den vil starte. Og den vil spre seg over hele Hagen som ild i hakka møkk.

gorwell
Beins
11:19
12.07.2024
#19856

Tillit til politikere og regjering.

Den norske innbyggerundersøkelsen er grundigere og mer oppdatert enn OECDs undersøkelse om regjeringer.

Det går fram at 11-12% av den norske befolkningen har minimal tillit til politikere i sin alminnelighet. [0 og 1 poeng av 10 mulige]. Det er ikke noen forskjell å snakke om enten man ser på Stortinget, regjeringen eller partiene. Denne andelen har økt litt i takt med strammere tider økonomisk.

Ut fra generelle inntrykk tror jeg at mange i denne gruppen er trygdede med relativt lave inntekter. Denne gruppa er ganske stor i Norge. På sosiale medier flommer det med innlegg om hvordan alt kan bli bedre i en håndvending. Det gjelder bare å skru opp bevilgningene, ikke minst fra det store fondet. Mer penger løser alle problemer iflg gjeldende teori. Denne gruppa har trolig lav valgdeltakelse og er lite organisert.

OldNick har rett i at STs skribenter har lav tillit til regjeringen, om enn med noe annerledes begrunnelser. Undertegnede får være unntaket, ut fra premissene i Norge er styringen god på de fleste områder. Det dårligste er boligpolitikken i Oslo-regionen der man ikke tar reelt fatt i problemet. Norge har og stort forbedringspotensiale på å planlegge jernbanevirksomhet langt bedre og på CO2-reduksjoner der vi vil få trøbbel med de internasjonale forpliktelsene. Men vi lever i et meget godt land som alltid kniver i toppen på internasjonale rangeringer av levekår.

gorwells vyer om borgerkrig i Vesten er historieløst og pro-russisk ønsketenkning.


https://dfo.no/nyhetsarkiv/innbyggerundersokelsen-2024-nedgang-i-tillit-og-tilfredshet

Endret 11:21 12.07.2024 av Beins
gorwell
12:54
12.07.2024
#31250

Var det noen som registrerte at Beins snudde det negative i katastrofe-resultatet med redusert tillit fra 64% til 48%, til det positive narrativet at det var kun en liten fraksjon som hadde minimal tillit?

Den norske befolkning er fattige. Heldigvis er Norge et rikt land. Som om disse størrelser innebar det samme velferds-potensialet for den nevnte befolkning.

gorwell
OldNick
14:19
12.07.2024
#32115

re. Beins #19856,

Du er fornøyd med de rød-grønne?

Med at snart passerer 2/3-deler av landet verdiskapning gjennom det offentlige?

Høyest i OECD, og fortsatt voksende.

Alt pga. det forb#%&ede oljefondet, som har gjort at norske Stortingspolitikere har sluppet å prioritere i statsbudsjettet, det har bare vært å skrive ut nye sjekker fra fondet (og det gjelder ikke bare dagens regjering, dette startet under Stoltenberg, og Solberg/Jensen var veldig rundhåndet med sjekkheftet).
______

Denne artikkelen passer kanskje ikke under denne tråden, men den er av interesse, både sett fra politikerne, medias og opinionens side.


7 av 10 stortings-representantar har fått svekka tillit til media

NRK har spurt dei folkevalde på Stortinget kva dei tenker om media. 7 av 10 av dei som svarte oppgir å ha fått svekka tillit til media dei siste fem åra.

Anders Eidesvik, Karl I. Paulsen, Ragnhild M. Kløften, NRK.no
12.07.2024
blåball
16:53
12.07.2024
#7670

Enig med Beins , vi har ett bra Demokrati og fornuftige politikere stort sett .

Jernbane og vei er blitt underfinansiert , mye på grunn av privatisering , og grønne politikere som tar feil i det meste .

Både Høyre og Arbeiderpartiet har samarbeidet med små grønne partier i skiftende flertall opp gjennom tidene , og klima og miljø saker har dominert for mye .
gorwell
17:12
12.07.2024
#31252

Med at snart passerer 2/3-deler av landet verdiskapning gjennom det offentlige?

Dette kan like gjerne omtales som "sosialisert økonomi", altså marxisme-leninisme? Eller var det stalinisme?

Det er ingen praktisk forskjell for allmuen på et corporasjons-kapitalistisk system hvor noen få blir rike og resten beholdes fattige, og et stats-kapitalistisk system hvor de politisk tilknyttede oligarker blir rike og resten holdes fattige.

Tilbake til at 11-12% av den norske befolkningen har minimal tillit til politikere:

Hvis 11-12% av den norske befolkning blir like støyende vokale som grønske-faen'ene, så skal du se at militære styrker, for å hindre revolusjon, utplasseres i alle andre deler av landet enn disse styrkene selv kommer fra.

gorwell

Endret 17:12 12.07.2024 av gorwell
Beins
17:40
12.07.2024
#19857

Stemmer, blåball. Norge ligger fortjent helt i toppen på UNDPs Human Development Index. Vi har et meget stort privat forbruk. Sammen med danskene bor vi langt bedre enn europeere flest. Vi har 70 kvadratmeter boflate per innbygger. Vi er formidable på utenlandsferier, biltettheten er enorm, folk har mobiler og hjemmeutstyr i fleng. Men Ola vil naturligvis ha mer, hele tida. En del av mine kjente har bolig nr 2 i syden - Frankrike, Hellas og Spania.

Det er begrenset forskjell på regjerings-alternativene våre. En sterk kritikk av Støre rammer automatisk Solbergs blåblå regjeringsprofil.

Når man ser på norsk økonomi som helhet, ligger de offentlig utgiften på under 50% av BNP.

Government expenditure in per cent of GDP the last four quarters

1st quarter 2024 47.5 %


https://www.ssb.no/en/offentlig-sektor/offentlig-forvaltning/statistikk/offentlig-forvaltnings-inntekter-og-utgifter

Det er når sokkel-BNP holdes utenfor at vi får de særskilt høye nivåene på offentlig andel. Men aktivitet på sokkelen er til for å tjene det norske folk, derfor må den vurdreres på linje med annen økonomisk virksomhet.

Norge er i den gunstige posisjon at BNI ligger godt over BNP. Det gir rom for ekstra kapital-oppbygning samtidig som skattenivået kan holdes moderat på ordinære inntekter. Norske bileiere siste år har fått en meget gunstig pakke i form av bilavgifter på EV som gjør at staten nå bruker mer på vei enn de tar inn på bil-/drivstoffavgiftene.

Av de mest kritiske er gjennomgangsmelodien fra høyrepopulismen at staten skal gjøre alle rikere ved å ta i bruk de nevnte fondsmuligheter. Mens liberalistene vil ha en langt mindre stat - både lavere offentlig forbruk og mindre overføringer til private. Akkurat dette siste har liten resonans i vårt samfunn, jfr den store trygdeklassen.

Jeg har nevnt 3 politikkområder med forbedringspotensiale. I tillegg er disse kommune-omkampene meningsløse. Sammenlignet med resten av verden føler jeg dog et stort privilegium ved å bo i Norge.

Endret 17:42 12.07.2024 av Beins
motbedreviten
21:30
12.07.2024
#4559

re:Beins #19857

Jo, norske husholdninger mangler ikke eigendeler.
2 biler, 2hus, hytte og båt samt formidabele utenlandsferier er nokså allminnelig.
Men de er avhengig av god dobbel inntekt for å betale rente på lån.
Kan lett svikte det.
Skilsmisser.
Barn i krise.
Vi ser det i dagens samfunn.
OldNick
11:32
24.07.2024
#32204

Skattekongen Vedum ønsker å legge ytterligere skatter på norske innbyggere.

Har våre personlige datat verdi for tech-selskapene, burde vi som individer kunne kreve betaling for dette.

Men, Støre & Vedum har ingen respekt for oss som individer, vi er kun skattesubjekter.

Det er helt andre ting de verdsetter enn innbyggerne i Norge, særlig de av oss som produserer verdiene vi skal leve av. Jo mer vi skaper, jo mer avskyr de oss.


Vil ha grunnrenteskatt for teknologiselskapene

Finansminister Trygve Slagsvold Vedum ønsker å innføre en global grunnrenteskatt på persondata, som teknologigigantene henter inn og tjener store penger på


FA.no/NTB
24.07.2024

Onsdag skal finansminister Vedum (Sp) holde foredrag om den norske modellen med grunnrenteskatt på G20-møtet i Brasil.

Her vil Vedum også argumentere for at det burde innføres en global grunnrenteskatt på persondata, som teknologigiganter som blant annet Meta og Google henter inn og tjener store penger på, skriver Klassekampen.

Han trekker fram at det først dette blir effektivt først når en får det til sammen med andre land.

Men jeg kommer til å jobbe mye med det og bruke tid på det. Her har du enkeltpersoner som er rikere enn land, sier finansministeren.

Hvis man ser hvor store aktører de er i norsk økonomi, er det bare rett og rimelig at de bidrar tilbake, sier han.

Gjennom OECD er det allerede innført en global selskapskatt på 15 prosent for å gjøre det mindre attraktivt å etablere seg i skatteparadis.

Det er første gang vi har klart å innføre internasjonale skatteregler for å tette skattehull, sier Vedum, som mener at rammeverket dermed er på plass for at man også kan innføre flere skattemodeller.
gorwell
12:20
24.07.2024
#31318

Vedum og Moder Statskasse er antakelig den- og de aktører som selger mest persondata i dette landet. Jeg regner da "helsedata" og alle tilsvarende salg, som gjennomført av regjeringen, sannsynligvis med byråkraturets velsignelse men neppe godkjent av Stortinget, gjennom disse aktører.

gorwell
OldNick
15:06
29.07.2024
#32239

Skylder på politikerne: Alt har blitt dyrere

Petter Haas Brubakk mener politiske beslutninger bidrar til økte matpriser.

Sabrina I.A. Gonzalez, Nettavisen.no
29.07.2024
gorwell
15:44
29.07.2024
#31350

Garantien om at forretningsdriften til bondestanden skal lønne seg på et nivå hvor den selvstendig næringsdrivende (tvinges) til å ta ut så stor profitt at uttaket samsvarer med lønns-arbeid i offentlig virksomhet...

Det er helt utrolig at bonde-oligarkiet har fått et så stort sugerør inn i statskassa og tillates så lange fingre inn i allmuens lommebøker, som de faktisk har fått gjennom Bondeparti-regjeringen.

Det er så mange logikkfeil her, at der har du de økte matprisene.

gorwell

Endret 15:45 29.07.2024 av gorwell
OldNick
17:44
07.08.2024
#32294

Nå bør regjeringen begynne å sende regningen for redningsoppdrag til de som reddes.

Folk bør bli gjort oppmerksom på at ansvaret for slike ekstremsporter som utøves, ligger på enkeltmennesket, ikke samfunnet.

Slike "redningsaksjoner som er blir gjennomført på Store Skagastølstind koster sannsynligvisa flere 100-tusen kroner hver gang.

Det gjelder ikke bare klatring, men alle former for ekstremsporter.

Så bør de skaffe seg forsikring før de legger ivei, ellers blir det innhugg i sparekontoen.




Dramatisk: Kjæresteparet Heidi Helgerud og Per Gustav Wesseltoft er trygt hjemme i Drammen. I forrige uke var de sterkt nedkjølte og måtte reddes ned i en omfattende redningsaksjon, etter at de satt fast på Store Skagastølstind i Vestland. Foto: Anders Haualand, NRK


Per Gustav og Heidi overlevde dramaet på 2400 meters høyde

Paret var så nedkjølte at de hallusinerte da de satt fast på Store Skagastølstind. Nå vil de at andre skal lære av to feil som gjorde at de endte i livsfare.

Synne L. Hafsaas, Anders Haualand, June E. Kolstad, Olav Røli, Charlotte H. Sanden, NRK.no
02.08.2024

______

Fjellklatrarar trengde hjelp ned frå Store Skagastølstind

Fjellklatrarane som kom ut av ruta på Store Skagastølstind er berga ned av redningsgruppe og redningshelikopter.

June E. Kolstad, NRK.no
07.08.2024
motbedreviten
19:38
07.08.2024
#4588

Redningsaksjoner er mye dugnad!
Fint at noen stiller opp ved ulykke og uflaks.
Pinlig at det at det må brukes ved dumskap og våghalseri.

Endret 19:40 07.08.2024 av motbedreviten
Changes
21:22
08.08.2024
#32160


dr. Stockman
09:30
09.08.2024
#23345

Prisen man må betale når naivismen får herje fritt i et samfunn. Fordi disse ungdommene anses som hellige og uangripelige så står politiet maktesløse. I USA hadde man i sin tid sine "untouchables" som var berømte gangstere - nå er det 13-14-åringer som beskyttes av et skrullete lovverk. Vi hadde trengt en Trump også i Norge - ihvertfall visse deler av ham.

https://www.vg.no/nyheter/i/KM8QyX/politiet-vi-har-oversikt-men-ikke-kontroll
OldNick
16:52
24.09.2024
#32724

Støre & Vedum fortsetter med å spa milliarder av kroner rett i dass.

Det meste av disse skogmilliardene havner i korrupte lommer, og effekten lar seg ikke lett dokumentere.

Hvordan har vi fått slike dumsnille til å liksom-styre landet?


Blar opp nye milliarder: Forlenger skogsatsing til 2035

Hvert år bruker Norge milliarder på skogvern i land som Brasil. Nå forlenges satsingen. – Det suverent viktigste bidraget Norge gir, sier statsministeren.

Kjetil M. Hovland, E24.no
24.09.2024
gorwell
12:16
25.09.2024
#31809

effekten lar seg ikke lett dokumentere

Statistikk. Det er lett å produsere en fortelling om at Brazils skoger har lagt på seg, akkurat som skogen her hjemme på Steinrøysa, og som holder på å gro igjen.

Verdifullt kulturbeite er også på vei bort sammen med sårbar, verneverdig flauna i sammenheng med disse kurturbeiter. Hva man ikke får opplyst når man leser slike beskrivelser, er nivået: Er disse kulturbeiter lite, noe, mye verdifulle? Hvorfra kom den sårbare, verneverdige flauna fra i forbindelse med opprettelsen av disse kulturbeiter og hvorfor er de mer verdifulle enn flaunaen som forsvant i den prosedyren? Er det ikke egentlig tale om uheldige, invaderende arter som fortrengte den eksisterende flauna fra før kulturbeitenes opprettelse??

Åsså teller vi ned til det kommer et grønsketroll og gir oss en verbal ørefik til støtte for de statsansatte, industrilønns-garanterte subsidie-sugerørs selvstendig næringsdrivende landbruks-operatørene...

Samtidig som det er tatt areal til sukker-roer og kjøttbransjen, har det økte CO2-innholdet i atmosfæren, et resultat av innhenting av globale temperaturer fra LIA og som ikke kommer til å stanse på lang tid ennå (om da ikke it's the sun, stupid, og vi får en mid-20 century eller grøss og gru, en end-19 century dip i temperaturene)...

Har Brasils skoger blitt grønnere, akkurat som hele planeten.

gorwell
Rune Hansen
20:58
30.09.2024
#11562

Kan noen, noen gang igjen tro på KRONIDIOTENE i møkkapartiet Ap?

Disse idiotene av noen Ap-folk som vet med 100% sikkerhet at samarbeidspartiet Sp og støttepartiene SV, Rødt og MDG aldri vil godta en frysing av skatter og avgifter, men det er jo ikke noe vits i å si til velgerne.
Har disse hælvetes svina med sektleder Judas Gal Røre i spissen gjort annet enn å juge, eller unnlatt og fortelle den hele og fulle sannhet i saker de siste 3-4 årene?
OldNick
16:06
04.10.2024
#32811

Frank Jullum i Danske Bank har helt rett, akkurat som mange av oss her på forumet har hevdet.

Det er et overforbruk av penger i det offentlige, som fører til et vanvittig sløseri.

Og mens vi blir stadig mer neddynget i økte skatter, avgifter og høyere priser (iflasjon).


Sjeføkonom vil ha oppgjør om offentlig pengebruk: Norge blir fattigere

Frank Jullum i Danske Bank langer ut mot «meningsløs» bruk av penger og tviler på at mandagens statsbudsjett vil bidra til rentekutt


Jonas Hagmansen, E24.no
04.10.2024

Vi har gått fra å være blant de mest høyproduktive i den vestlige verden, til å være blant de svakeste landene i Europa, sier sjeføkonom Frank Jullum i Danske Bank.

Nå mener han det er på tide å ta et oppgjør med velferdstiltak som bremser økonomien.

I Norge har produktivitetsveksten falt, også målt mot eurosonen og USA.

Svekkelsen, som selvfølgelig er en ulempe for Norge, som blir fattigere, har pågått de siste 15 til 20 årene, sier han.



Produktivitetsveksten har avtatt i alle land, men legg merke til hvordan Norge lå på USA-nivå før finanskrisen, og ligger på euro-nivå nå etter oljekrisen, sier Jullum.


Uavhengig av hvilken regjering det har vært, så har vi i økende grad brukt handlingsrommet oljepengene gir oss til å gjøre livet behagelig. Vi må virkelig ta på alvor at måten vi innretter finanspolitikken på over tid har konsekvenser for levestandarden på litt sikt, sier han.

Kan du konkretisere?

Ta det beste eksempelet, det var fra revidert i vår. Da måtte regjeringen forhandle med SV og da kom økt barnetrygd, som er et tiltak som reduserer tilgangen på arbeidskraft, og som er et dyrt og lite målrettet tiltak.

Kontantstøtten og subsidiering av næringsvirksomhet mener Jullum at havner i samme kategori.

Det er tiltak vi burde ha veldig god begrunnelse for. Det å subsidiere arbeidsplasser i norsk økonomi nå, når det vi trenger fremover er arbeidskraft, det er helt meningsløst, sier han.

Ansvarlig

Ved fremleggelsen av det reviderte statsbudsjettet for 2024 jekket finansminister Trygve Slagsvold Vedum opp oljepengebruken til 418.7 mrd. kroner.

Den er ansvarlig, sa Vedum til E24 om bruken av oljepenger.

De store økningene i budsjettet var blant annet knyttet til Ukraina og forsvar.

Det ville ha vært helt uansvarlig hvis vi ikke hadde gjort det vi gjør, sa han.

Vil ha mindre fordeling

Den norske kronen er fremdeles på et historisk svakt nivå, og meningene om hvorfor spriker. Jullum tror imidlertid at den svake produktivitetsveksten kan være en viktig forklaring.

Det indikerer at det er på tide å begynne og innrette finanspolitikken med sikte på å løfte veksten i økonomien, og slutte å bruke alle ledige rammer på fordeling, sier han.

Sjeføkonomen legger til at han også mener at litt av forklaringen på den svake kronen er at oljesektoren utgjør en mindre andel av økonomien enn den gjorde.

Mandag legger regjeringen frem statsbudsjettet for 2025. Jullum har liten tro på at han blir hørt, men drømmer om at regjeringen etter hvert vil legge mer vekt på hva penger skal brukes på, ikke bare hvor mye.

I lys av diskusjonen om produktivitet kronekurs, så er det ingen tvil om at det som skal til for å snu den trenden er at vi får tiltak gjennom finanspolitikken som understøtter vekstevnen i økonomien, og ikke ødelegger den.

Han frykter at kortsiktige tiltak som bidrar til å hindre ledighet, kan bidra til svakere vekst over tid.

Problemet er nok det at vi har trodd alle kriser kan løses ved å bruke mer oljepenger. Det er noe med at enhver økonomi trenger en krise av og til, for å få litt «shake-up», og det får vi ikke når vi hele tiden bruker oljefondet til å stimulere, sier Jullum.

mer på link
blåball
09:06
07.10.2024
#7719

Mer rentefradrag på bolig og lavere moms på vann og avløp ; bidrar til lavere kostnader og lavere inflasjon .

( Godt nytt for LO og NHO før vårens lønnsoppgjør , det bidrar i vesentlig grad ) .

Og andre investeringer er godt nytt totalt sett .
Nytt innlegg